Home ›› Dog Breeds ››
Dog breeds starts with letter W
| Group: | Sporting |
| Size: | Large |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 24-28 inches |
| Female: 22-26 inches | |
| Weight: | Male: 60-75 lbs |
| Female: 55-70 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Sporting |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-14 years |
| Height: | Male: 18-19 inches |
| Female: 17-18 inches | |
| Weight: | Male: 40-45 lbs |
| Female: 35-40 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Terrier |
| Size: | Medium |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 15-15.5 inches |
| Female: 14-15 inches | |
| Weight: | Male: 20-22 lbs |
| Female: 18-20 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Terrier |
| Size: | Small |
| Life: | 14-16 years |
| Height: | Male: 10-11 inches |
| Female: 10-11 inches | |
| Weight: | Male: 15-20 lbs |
| Female: 15-20 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Hound |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 19-22 inches |
| Female: 18-21 inches | |
| Weight: | Male: 30-45 lbs |
| Female: 25-40 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Toy |
| Size: | Small |
| Life Span: | 10-12 years |
| Height: | Male: 9-12 inches Female: 9-12 inches |
| Weight: | Male:7-8 lbs Female: 7-8 lbs |
| Color: | Black, Gray, Silver, Red, Black and Tan |
| Description: | The Affenpinscher (Affen) is a balanced small dog with characteristics of a terrier. It has a thick and wiry coat, longe..... |























