Home ›› Dog Breeds ››
Dog breeds starts with letter L
| Group: | Sporting |
| Size: | Large |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 22-25 inches |
| Female: 21-24 inches | |
| Weight: | Male: 65-80 lbs |
| Female: 55-75 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Terrier |
| Size: | Small |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 14-15 inches |
| Female: 13-14 inches | |
| Weight: | Male: 16-18 lbs |
| Female: 16-18 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Small |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 10-11 inches |
| Female: 9-10 inches | |
| Weight: | Male: 12-18 lbs |
| Female: 12-18 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Small |
| Life: | 12-14 years |
| Height: | Male: 12-14 inches |
| Female: 12-14 inches | |
| Weight: | Male: 10-18 lbs |
| Female: 10-18 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
previous1next
| Group: | Terrier |
| Size: | Small |
| Life Span: | 12-14 years |
| Height: | Male: 10-11 inches Female: 10-11 inches |
| Weight: | Male:23-24 lbs Female: 23-24 lbs |
| Color: | Pure white or white with markings of lemon, tan or badger |
| Description: | The origin of the Sealyham Terrier lies in Wales. The breed derives its name from Sealyh..... |






















