Home ›› Dog Breeds ››
Dog breeds starts with letter R
| Group: | Hound |
| Size: | Large |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 22-27 inches |
| Female: 21-26 inches | |
| Weight: | Male: 55-70 lbs |
| Female: 50-65 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Hound |
| Size: | Large |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 25-27 inches |
| Female: 24-26 inches | |
| Weight: | Male: 80-90 lbs |
| Female: 70-80 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Working |
| Size: | Large |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 24-27 inches |
| Female: 22-25 inches | |
| Weight: | Male: 95-130 lbs |
| Female: 85-115 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
previous1next
| Group: | Terrier |
| Size: | Medium |
| Life Span: | 10-12 years |
| Height: | Male: 15-15.5 inches Female: 14-15 inches |
| Weight: | Male:20-22 lbs Female: 18-20 lbs |
| Color: | Black and tan |
| Description: | The origin of the Welsh Terrier, as the name suggests, lies in Wales, Britain. The breed is..... |





















