Home ›› Dog Breeds ››
Dog breeds starts with letter H
| Group: | Hound |
| Size: | Medium |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 20-22 inches |
| Female: 18-20 inches | |
| Weight: | Male: 50-60 lbs |
| Female: 40-50 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Toy |
| Size: | Small |
| Life: | 14-16 years |
| Height: | Male: 8.5-11.5 inches |
| Female: 8.5-11.5 inches | |
| Weight: | Male: 7-13 lbs |
| Female: 7-13 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
previous1next
| Group: | Terrier |
| Size: | Medium |
| Life Span: | 12-14 years |
| Height: | Male: 12-14 inches Female: 12-14 inches |
| Weight: | Male:30-35 lbs Female: 30-35 lbs |
| Color: | Various shades of wheaten, blue or brindle |
| Description: | The Glen of Imaal Terrier derives its name from its place of origin, that is, the G..... |




















