Home ›› Dog Breeds ››
Dog breeds starts with letter W
| Group: | Terrier |
| Size: | Medium |
| Life: | 14-16 years |
| Height: | Male: 14-15.5 inches |
| Female: 12-14 inches | |
| Weight: | Male: 15-18 lbs |
| Female: 13-16 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Sporting |
| Size: | Medium |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 22-24 inches |
| Female: 20-22 inches | |
| Weight: | Male: 50-60 lbs |
| Female: 45-55 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Small |
| Life Span: | 12-15 years |
| Height: | Male: 10-11 inches Female: 9-10 inches |
| Weight: | Male:12-18 lbs Female: 12-18 lbs |
| Color: | Any |
| Description: | The origin of Lhasa Apso lies in Lhasa, Tibet. It is one of the oldest known dog breeds along ..... |




















