Toy Dog Breeds
| Group: | Toy |
| Size: | Small |
| Life: | 14-15 years |
| Height: | Male: 10-12 inches |
| Female: 10-12 inches | |
| Weight: | Male: 7-12 lbs |
| Female: 7-12 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Toy |
| Size: | Small |
| Life: | 14-15 years |
| Height: | Male: 10-12.5 inches |
| Female: 10-12.5 inches | |
| Weight: | Male: 8-10 lbs |
| Female: 8-10 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Toy |
| Size: | Small |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 8-11 inches |
| Female: 8-11 inches | |
| Weight: | Male: 7-10 lbs |
| Female: 7-10 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Toy |
| Size: | Small |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 6-9 inches |
| Female: 6-9 inches | |
| Weight: | Male: 8-14 lbs |
| Female: 8-14 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Toy |
| Size: | Small |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 6-12 inches |
| Female: 6-12 inches | |
| Weight: | Male: 3-7 lbs |
| Female: 3-7 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Hound |
| Size: | Large |
| Life Span: | 12-14 years |
| Height: | Male: 26- 27 inches Female: 25-26 inches |
| Weight: | Male:55- 60 lbs Female: 50-55 lbs |
| Color: | Silver, Cream, Black, Brindle, black-and-tan, or any combination |
| Description: | Afghan Hound also known as "a king of dogs” is a very elegant, strong, agile and peaceful do..... |























