Home ›› Dog Breeds ››
Dog breeds starts with letter S
| Group: | Working |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 21-24 inches |
| Female: 20-22 inches | |
| Weight: | Male: 45-60 lbs |
| Female: 35-50 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Toy |
| Size: | Small |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 9-10 inches |
| Female: 9-10 inches | |
| Weight: | Male: 9-11 lbs |
| Female: 9-11 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Terrier |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 9-10 inches |
| Female: 9-10 inches | |
| Weight: | Male: 35-45 lbs |
| Female: 35-45 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Terrier |
| Size: | Medium |
| Life: | 14-15 years |
| Height: | Male: 15-16 inches |
| Female: 14-15 inches | |
| Weight: | Male: 18-20 lbs |
| Female: 16-18 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Terrier |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 18-19 inches |
| Female: 17-18 inches | |
| Weight: | Male: 35-40 lbs |
| Female: 30-35 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Herding |
| Size: | Medium |
| Life Span: | 12-15 years |
| Height: | Male: 13-16 inches Female: 13-16 inches |
| Weight: | Male:15-25 lbs Female: 15-25 lbs |
| Color: | Black, sable or blue merle; with white or tan markings |
| Description: | The origin of the Shetland Sheepdog lies in Shetland, Scotland. However, the exact orig..... |























