Home ›› Dog Breeds ››
Dog breeds starts with letter S
| Group: | Terrier |
| Size: | Small |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 10-11 inches |
| Female: 10-11 inches | |
| Weight: | Male: 19-22 lbs |
| Female: 18-21 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Terrier |
| Size: | Small |
| Life: | 12-14 years |
| Height: | Male: 10-11 inches |
| Female: 10-11 inches | |
| Weight: | Male: 23-24 lbs |
| Female: 23-24 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Herding |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 13-16 inches |
| Female: 13-16 inches | |
| Weight: | Male: 15-25 lbs |
| Female: 15-25 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 14.5-16.5 inches |
| Female: 13.5-15.5 inches | |
| Weight: | Male: 20-25 lbs |
| Female: 15-20 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Toy |
| Size: | Small |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 8-11 inches |
| Female: 8-11 inches | |
| Weight: | Male: 9-16 lbs |
| Female: 9-16 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Hound |
| Size: | Large |
| Life Span: | 10-12 years |
| Height: | Male: 28-30 inches Female: 26-28 inches |
| Weight: | Male:65-75 lbs Female: 60-70 lbs |
| Color: | Black, fawn, red, blue, brindle etc. |
| Description: | The Greyhound is one of the most ancient dog breeds. Depictions similar to this breed have been..... |












-119.jpg)
-268.jpg)









