Hound Dog Breeds
| Group: | Hound |
| Size: | Large |
| Life: | 8-10 years |
| Height: | Male: 22-25 inches |
| Female: 21-24 inches | |
| Weight: | Male: 65-70 lbs |
| Female: 60-65 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Hound |
| Size: | Large |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 28-30 inches |
| Female: 26-28 inches | |
| Weight: | Male: 65-75 lbs |
| Female: 60-70 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Hound |
| Size: | Medium |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 20-22 inches |
| Female: 18-20 inches | |
| Weight: | Male: 50-60 lbs |
| Female: 40-50 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Hound |
| Size: | Large |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 24-28 inches |
| Female: 22-26 inches | |
| Weight: | Male: 50-65 lbs |
| Female: 45-60 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Hound |
| Size: | Large |
| Life: | 6-8 years |
| Height: | Male: 32-34 inches |
| Female: 30-32 inches | |
| Weight: | Male: 110-130 lbs |
| Female: 100-110 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Toy & Non Sport |
| Size: | Small & Medium |
| Life Span: | 12-15 years |
| Height: | Male: 8-18 inches Female: 8-18 inches |
| Weight: | Male:6-65 lbs Female: 6-65 lbs |
| Color: | Any solid color like blue, black, gray, silver, brown, apricot, white, cream |
| Description: | As per the AKC, the Poodles are basically of 3 types. This differentiation is based only on the height of the dog. Apart..... |




















-119.jpg)


