Home ›› Dog Breeds ››
Dog breeds starts with letter P
| Group: | Toy |
| Size: | Small |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 10-14 inches |
| Female: 10-14 inches | |
| Weight: | Male: 14-18 lbs |
| Female: 14-18 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Herding |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 15-17 inches |
| Female: 14-16 inches | |
| Weight: | Male: 25-35 lbs |
| Female: 20-30 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Herding |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-14 years |
| Height: | Male: 15-21 inches |
| Female: 15-20 inches | |
| Weight: | Male: 15-30 lbs |
| Female: 15-30 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Sporting |
| Size: | Large |
| Life Span: | 10-12 years |
| Height: | Male: 22-25 inches Female: 21-24 inches |
| Weight: | Male:65-80 lbs Female: 55-75 lbs |
| Color: | Black, Chocolate or Yellow |
| Description: | The Labrador Retriever is generally considered as the most popular breed in the world...... |















-120.jpg)





