Home ›› Dog Breeds ››
Dog breeds starts with letter N
| Group: | Terrier |
| Size: | Small |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 8-10 inches |
| Female: 8-10 inches | |
| Weight: | Male: 10-12 lbs |
| Female: 10-12 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Sporting |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-14 years |
| Height: | Male: 18-21 inches |
| Female: 17-20 inches | |
| Weight: | Male: 40-50 lbs |
| Female: 35-45 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Herding |
| Size: | Medium |
| Life Span: | 12-14 years |
| Height: | Male: 18-20 inches Female: 17-19 inches |
| Weight: | Male:35-45 lbs Female: 30-40 lbs |
| Color: | Any |
| Description: | The origin of the Polish Lowland Sheepdog lies in Poland. The popularity of these..... |




















