Home ›› Dog Breeds ››
Dog breeds starts with letter B
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Medium |
| Life: | 8-10 years |
| Height: | Male: 12-16 inches |
| Female: 12-15 inches | |
| Weight: | Male: 45-50 lbs |
| Female: 40-45 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Working |
| Size: | Large |
| Life: | 8-10 years |
| Height: | Male: 25-27 inches |
| Female: 24-26 inches | |
| Weight: | Male: 110-130 lbs |
| Female: 100-120 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Medium |
| Life Span: | 10-12 years |
| Height: | Male: 11-15 inches Female: 11-15 inches |
| Weight: | Male:15-20 lbs Female: 15-20 lbs |
| Color: | Any solid color like blue, black, gray, silver, brown, apricot, white, cream |
| Description: | The actual origin of the Poodle is bit controversial but as per the AKC, this dog was originated from Germany where it d..... |

















-267.jpg)


