Home ›› Dog Breeds ››
Dog breeds starts with letter B
| Group: | Terrier |
| Size: | Medium |
| Life: | 14-16 years |
| Height: | Male: 15-17 inches |
| Female: 15-17 inches | |
| Weight: | Male: 17-23 lbs |
| Female: 17-23 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Herding |
| Size: | Large |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 23-27 inches |
| Female: 21-25 inches | |
| Weight: | Male: 55-65 lbs |
| Female: 55-60 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Herding |
| Size: | Large |
| Life: | 12-14 years |
| Height: | Male: 23-27 inches |
| Female: 21-25 inches | |
| Weight: | Male: 65-75 lbs |
| Female: 60-70 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Herding |
| Size: | Large |
| Life: | 12-14 years |
| Height: | Male: 23-26 inches |
| Female: 21-24 inches | |
| Weight: | Male: 65-75 lbs |
| Female: 60-70 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Working |
| Size: | Large |
| Life: | 6-8 years |
| Height: | Male: 25-28 inches |
| Female: 23-26 inches | |
| Weight: | Male: 90-110 lbs |
| Female: 80-100 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Medium |
| Life Span: | 12-15 years |
| Height: | Male: 18-20 inches Female: 17-19 inches |
| Weight: | Male:50-70 lbs Female: 45-65 lbs |
| Color: | Red, black, blue, cream or cinnamon |
| Description: | The exact origin of the Chow Chow is unknown. Historical evidence suggests that breed originate..... |














-119.jpg)








