Non Sporting Dog Breeds
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Medium |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 19-23 inches |
| Female: 19-23 inches | |
| Weight: | Male: 45-60 lbs |
| Female: 45-60 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-14 years |
| Height: | Male: 17-20 inches |
| Female: 15-18 inches | |
| Weight: | Male: 30-35 lbs |
| Female: 25-30 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Small |
| Life: | 12-14 years |
| Height: | Male: 10-12 inches |
| Female: 10-12 inches | |
| Weight: | Male: 25-28 lbs |
| Female: 25-28 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 17-19 inches |
| Female: 16-18 inches | |
| Weight: | Male: 35-45 lbs |
| Female: 30-40 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Small |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 10-11 inches |
| Female: 9-10 inches | |
| Weight: | Male: 12-18 lbs |
| Female: 12-18 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Medium |
| Life Span: | 8-10 years |
| Height: | Male: 12-16 inches Female: 12-15 inches |
| Weight: | Male:45-50 lbs Female: 40-45 lbs |
| Color: | Red brindle, all other brindles, solid white, solid red and fawn or fallow, piebald |
| Description: | Bulldog also known as the English Bulldog is a native of British Isles, and believed to be desce..... |























