Home ›› Dog Breeds ››
Dog breeds starts with letter G
| Group: | Working |
| Size: | Large |
| Life: | 8-10 years |
| Height: | Male: 25-29 inches |
| Female: 23-27 inches | |
| Weight: | Male: 100-130 lbs |
| Female: 90-120 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Hound |
| Size: | Large |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 28-30 inches |
| Female: 26-28 inches | |
| Weight: | Male: 65-75 lbs |
| Female: 60-70 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Non-sporting |
| Size: | Medium |
| Life Span: | 8-10 years |
| Height: | Male: 12-16 inches Female: 12-15 inches |
| Weight: | Male:45-50 lbs Female: 40-45 lbs |
| Color: | Red brindle, all other brindles, solid white, solid red and fawn or fallow, piebald |
| Description: | Bulldog also known as the English Bulldog is a native of British Isles, and believed to be desce..... |




















