Home ›› Dog Breeds ››
Dog breeds starts with letter A
| Group: | Hound |
| Size: | Large |
| Life: | 10-12 years |
| Height: | Male: 22-25 inches |
| Female: 21-24 inches | |
| Weight: | Male: 60-75 lbs |
| Female: 60-75 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Terrier |
| Size: | Medium |
| Life: | 10-14 years |
| Height: | Male: 17-19 inches |
| Female: 17-19 inches | |
| Weight: | Male: 55-65 lbs |
| Female: 55-65 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Sporting |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-14 years |
| Height: | Male: 16-18 inches |
| Female: 15-17 inches | |
| Weight: | Male: 30-45 lbs |
| Female: 25-40 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Working |
| Size: | Large |
| Life: | 12-14 years |
| Height: | Male: 29-31 inches |
| Female: 27-29 inches | |
| Weight: | Male: 110-150 lbs |
| Female: 80-120 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Herding |
| Size: | Medium |
| Life: | 12-15 years |
| Height: | Male: 18-20 inches |
| Female: 17-19 inches | |
| Weight: | Male: 32-35 lbs |
| Female: 30-33 lbs |
| Grooming: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Shedding: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Energy Level: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Protection: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Watch Dog: | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Group: | Working |
| Size: | Large |
| Life Span: | 12-15 years |
| Height: | Male: 25.5-27.5 inches Female: 23.5-25.5 inches |
| Weight: | Male:70-100 lbs Female: 60-90 lbs |
| Color: | Solid black, or Pepper and salt |
| Description: | The origin of the Giant Schnauzer lies in the Bavarian highlands of Germany. The breed da..... |























